بادكش و فوايد آن

‎نابسامانی های پزشكي اخير تا خد زيادي به اين علت است كه انسان رابطه خود را با گذشته قطع كرده است و اگر كسي از گذشته پزشكي اگاه باشد براي پيشرفت دانش پزشكي راههاي تازه اي پيدا خواهد كرد .
‎. سازمان بهداشت جهاني از حدود ۳۰ ساله پيش ، به منظور جامه ی عمل پوشاندن به شعار خود يعني بهداشت برای همه تا سال ۲۰۰۰ ، توسعه ی طب سنتی را مورد توجه قرار داده است ، این تصمیم ، بر دو پايه استوار است : اوله ، عدم دسترسی بسیاری از افراد به خدمات اولیه ی بهداشتی درمانی ، که در بعضی کشورها تا ۸۰ درصد جمعیت را شامل می شود و دوم عدم رضایت از درمان های طب جدید ، به خصوص در رابطه با بیماری های مزمن و عوارض جانبی داروهای شیمیایی
‎به این دلیل ، در سال ۱۹۷۸ سازمان بهداشت جهاني ، بیانیه ای در زمينه ی توسعه طب سنتي منتشر نمود در ایین بيانيه طب سنتی به طور خلاصه این گونه تعریف شده است مجموعه ی تمامی علوم نظری و عملی که در تشخيض طبی ، پیشگیری و درمان بیماری های جسمی ، ذهنی يا ناهنجارهای اجتماعی به کار می رود و به صورت گفتاری با نوشتاری ، از نسلی به نسل دیگر انتقال یافته باشد “
‎. بادکش گذاشتن یا به قول عامه ليوان انداختن که امروزه در بین اهل فن به حجامت گرم و خشکه شهرت يافته أست: از روش های مهم درمانی در طب سنتی است که دارای سابقه ای چند هزار ساله است ، از گذشته های دور ، اطباء و حکمای مشرق زمین به خواص درمانی بادکش گذاری پی برده در درمان بسیاری از بیماری ها و دردها از آن بهره می گرفتند . در طب سنتی چین ، تلفیقی بین بادکش درمانی و طب سوزنی صورت گرفته است و اطبای چينی جهت افزایش تاثير طب سوزنی در بسیاری موارد ، آن را همراه با بادکش به کار می بردند . در طب سنتی ایران زمین درمان با بادکش سابقه ای طولانی دارد و توسط اطبای بزرگی چون ابوعلی سینا ، رازی ، جرجانی و … به کرات جهت درمان بیماری ها و دردهای مختلف تجویز شده است و هنوز نیز با نامهای « لیوان انداختی » یا « کوزه گذاشتن در اقصی نقاط کشور رواج دارد .
‎ به طور کلی بادکش درمانی ( کاپینگ ) در اکثر تمدنها استفاده می شده است ، حجامت و بادکش درمانی در خاورمیانه قدمتی هزاران ساله دارد . در مصر باستان در یکی از كتب پزشکی مرجع که١٥٥٠ قبل از میلاد مسیح روی بابیروس نگاشته شده ، از بادکش درمانی نام برده شده است . در قدیم از شاخ حیوانات و بامبو برای بادکش تر استفاده می شده است
بادکش ( کاپینگ ) شامل دو بخش است ۱- بادکش خشکه ، که بیش در دو شرق دور استفاده می شود . ۲ بادکش تر
‏‎ که بیشتر در خاورمیانه و اروپایه شرقی استفاده می شود . استفاده ار بادکش در کشور ما سابقه ای ديرينه دارد
‏‎در طب كلاسيك و جدید نیز مطالعات فراوانی روی تاثيرات بادکش در درمان ، بیماری ها و مکانيسم تاثیرات انجام شده است
‏‎ . در این میانه ، می توان به مطالعات فراوان دكتر يوهان ابلر ( پزشك آلمانی ) و پروفسور اشاره كرد
‏Won reisser اشاره کرد . کتاب های فراواني نیز در این زمینه در سراسر جهان به
‏‎چاپ رسیده است که به عنوان نمونه می توان به نوشته ی بروفسور كي چيرالي انگلساني و کتاب های متعدد در مورد بادکش درمانی با خلاء درمانی اشاره کرد .
در شبکه های علمی اینترنت نيز مقالات متعدد ( بیش از ۲۰ هزار مورد ) در این زمینه موجود است که با کلمات کلیدی ,مرتبط می توان آن ها را ملاحظه نمود ، ساخت دستگاه های كاپينگ تراپي ) که در ایران به دستگاه ” درد کش
.” معروف است ، استفاده از این شیوه ی درمانی را برای عموم مردم آسان نموده

‏‎انواع بادکش
امروزه بادکش را به دو دسته گرم و سرد تقسیم بندی می کند ؛ به این ترتیب که بادکش به شیو سنتی را که با استفاده از آتش و يا لیوان يا کوزه انجام می شود به عنوان بادکش گرم و بادكش که از طریق دستگاه های ساکشن دستي یا برقی را به عنوان بادکش سرد می شناسند .
بادکش سرد تقريبا معادل بادکش هایی است که در طب قديم و با ابزاری مانند شاخ و با ايجاد مکش از سوي حجام انجام می شده است. طبق نظر حکما و اطباء و بنابه تجربیات فراوان ، پر واضح است که تاثیر باد کش گرم در درمان دردها و بیماری ها بيشتر از بادكش سرد است ار این جا که دستگاه درد کش با مکانیسم سرد و خشك عمل می کند . برای تکمیل درمان ، بهتر است محل مورد نظر را با حوله ی گرم و روغن مالی و ماساژ، گرم کرده و سپس با استفاده از این دستگاه اقدام به بادکش گذاری کرد . در تمام دنیا ، از جمله جامعه ما در حال حاضر ، تعداد بسیار زیادی ار مردم به بیماری های مختلف ، مبتلا هستند که دردهای ناشی از این بیماری ها ، پزشک غربي را مجبور می کند که به بیمار ، داروهای مسکن تجويز کند . عوارضی ناشی ار خود این داروها ، بیماری های جدید را به وجود می آورد که گاهی بعد از تشخيص ، غير قابل جبران می باشد . در این میان استفاده از دستگاه درد کش به عنوان روش درمان فيزيكي ، بسیار حایز اهمیت است .
کاربرد درمانی و مکانيسم تأثیر بادکش
بادکش گذاری با مکانیسم های متعددی باعت رفع دردها و درمان بیماری های مختلف می شود که در زیر به تعدادی از این مکانیسم ها اشاره می شود :
١- یکی از علل درد و خستگی در قسمت های مختلف بدن تحمع بعضی مواد نظير اسيد لاكتيك و سایر مواد زايد سلولی در مورگ های سطحی بدن است که معمولا با اختلال در خون رسانی موضعی همراه است . بادکش با

‎ ایجاد خلاء باعث انبساط عروق سطحی ، تجمع خون در موضع و افزایش خون رسانی موضعی می شود . در نتیجه اکسیژن و غذای بیشتری به سلول ها رسیده ، درد و خستگی رفع می شود . أ .

‎افزایش خون رسانی موضعی با فراخوانی سلول های دفاعی و فاکتورهای ضد التهاب خونی به موضع ، باعث تسريع ترمیم آسیب های بافتی و عفونت های موضعی می شود . مثلا با بادکش کردن اطراف زخم های بستر می توان به ترمیم و بهبود این زخم ها کمک شایانی کرد
‎. ۳ ، بادکش با ایجاد خلاء در تخلیه ی سموم و عفونت های موضعی ، مثلا در گزیدگی با مار و عقرب كمك كننده است
4-بادکش با ایجاد فشار منفی باعث انبساط عضلانی شده و در رفع اسپاسم عضلانی که علت بسیاری از دردهای موضعی است، كمك كنده می باشد .
5-بادکش با تحريك روده ها و دستگاه گوارش در درمان برخی از بیماری های گوارشی ، نظیر زخم معده ، تنبلي روده و پوست کمک کنده است .
6-بادكش متناوب ، با جذب خون به عضلات در رفع لاغری های موضعی موثر است .
7-اگر علت چاقي تجمع موسمی چربی باشد ، بادکش گرم در سوزاندن چربی های موضعی موثر است با مکانیسم فراخواندن خون به ناحیه چربي )

از فشار منفی ایجاد شده توسط باد کش می توان در کنترل و تنطیم بعضی از خونریزی ها در بدن بهره گرفته مثلا در هابير منوره ( قاعدگی با خونریزی شدید می توان زیر سینه ها را باد کش کرد . با این عمل فشار خون از اندام تحتانی به سمت اندام فوقانی متوجه شده و از شدت خونریزی کاسته می شود یا در خونریزی کم ( هايو منوره ) با بادکش كردن ران ها و ساق پاها می توان فشار خونه را از قسمت های فوقانی به سمت اندام تحتانی متوجه ساخته و میزان خونریزی را افزایش داد . يا در خون دماغ شدید با بادکش کردن اطراف ناف ( در طرف خونریزی ) فشار خون به قسمت های تحتانی منتقل شده و خون دماغ کم کم قطع می شود .

  1. تعدادی از دردهای عضلانی بر اثر درگیر شدن اعصای حسی این ماهیچه ها با بافت پیوندی ساخته شده ایجاد می شود ، بنابراین با بادکش نمودن در بسیاری از موارد این فشار از روی عصب برداشته شده و درد تسکین می یابد .

۱۰. در رفع خواب رفتگی ها و گزگز اندام ، بادکش با تسريع خون رساني و اکسیژناسیون بافتي موثر می باشد
۱۱. عده ای از اطباء و حکما از فشار منفی بادکش جهت کمک به خروج سنگ های کلیوی استفاده می کند . به این صورت که بعد از روغن مالی ، مسیر کلیه ها را از طرف کلیه به سمت مثانه بادکش متحرك می کند ۔ ١٢. در افرادی که دارای طبع سرد و تر هستند و در اصطلاح طب سنتی بلغمی مزاجند ، بادکش گرم و خشك کاربرد فراوانی دارد و جایگزین مناسبی برای حجامت ( تر ) می باشد .
۱۳. طبق تعريف طیبه سنتی گاهی دردها بر اثر غلبه ی سردی بر بافت يا عضو ایجاد می شود و تجربه نشانه داده است که بسیاری از دردهای موضعی با گرم کردن موضع تسکین می یابد . بادکش گرم در رفع این دردها موثر است

در طب سنتی بیماری برص یا Vetiligo در دسته ی بیماری های بلغمی جای می گیرد . عده ای با این استدلال که بلغم سرد و تر است و بادکش گرم و خشك ، يعنی دقیقاضد بلغم است ، بادکش متناوب دست کم ۳۰ جلسه يك روز در میانه را در از بین بردن ضایعات برصي مؤثر می دانند
. ١٤. این مساله قطعی است که افزایش خون رسانی پوست توسط بادکش گذاری در رفع بسیاری از بیماری های پوستی موثر است و تحقیقات پروفسور Von neisser نیز این مسئله را تایید می کند .
۱۵ ، در زانوهایی که دچار تورم ، درد و تجمع مایع در مفصل شده اند ( نجمع بلغم موضعی ) با بادکش متناوب ۳۰ نا ۱۲۰ جلسه يك روز در میان می توان کم کم این مایع را از محیط خارج کرد .